Fourchon Tarpon Rodeo | Cart Shopping Cart 0

Fourchon Tarpon Rodeo Results 2014

Write something about your church here.

Next rodeo

2018 tarpon rodeo

July

5, 6, 7

  • days
  • hours
  • minutes
  • seconds

2014 RESULTS

BIG GAME DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT
LBS. OZ.
HOMETOWN
BLUE MARLIN FIRST No Entry      
SECOND No Entry      
THIRD No Entry      
DOLPHIN FIRST Chad Galliano      NEW RECORD! 57 8 Galliano
SECOND Aaron Guidry 2 0 Galliano
THIRD Matt McDowell 1 14 Houma
RAINBOW RUNNER FIRST Chad Galliano 3 4 Galliano
SECOND No Entry      
THIRD No Entry      
SHARK
(any legal species)
FIRST Boo Langlois 50 11 Baton Rouge
SECOND Rhonda Angelette 14 12 Cut Off
THIRD Rhonda Angelette 14 8 Cut Off
YELLOWFISH TUNA FIRST Grant Mitchell 85 10 Baton Rouge
SECOND Rustie Charpentier 51 6 Cutoff
THIRD Graceann Woolf 47 9 Baton Rouge
BLACKFIN TUNA FIRST Rustie Charpentier 21 14 Cut Off
SECOND Graceann Woolf 18 1 Baton Rouge
THIRD Phillip Pierce 15 14 Larose
WAHOO FIRST Emily Bankston 33 14 Baton Rouge
SECOND Emily Bankston 24 3 Baton Rouge
THIRD Emily Bankston 14 1 Baton Rouge

Outstanding Big Game Fisherman: Emily Bankston

SHORELINE DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS OZ. HOMETOWN
BARRACUDA FIRST No Entry
     
SECOND No Entry
     
THIRD  No Entry
     
BLUEFISH FIRST Darren Dier 3 7 Grand Isle
SECOND Sam Jackson 2 14 Baton Rouge
THIRD Sam Jackson 2 13 Baton Rouge
BONITO FIRST Taylor Comeaux 15 11 Larose
SECOND Ren Cheramie 13 3 Cut Off
THIRD Sam Jackson 12 13 Baton Rouge
COBIA
(Lemon Fish)
FIRST Britton Comeaux 56 1 Larose
SECOND Cheryl Fielding 54 2 Denham Springs
THIRD Brett Orgeron 46 7 Larose
GROUPER FIRST Kenny Orgeron 26 12 Cut Off
SECOND Aaron Guidry 17 6 Galliano
THIRD Aaron Guidry 14 1 Galliano
JACK CREVALLE FIRST Ed Pitre 27 4 Galliano
SECOND Chad Galliano 27 4 Galliano
THIRD Ren Cheramie 27 1 Cut Off
KING MACKEREL FIRST Boo Langlois 37 15 Baton Rouge
SECOND Stephen Acosta 14 7 Donaldsonville
THIRD Rustie Charpentier 12 10 Cut Off
SPANISH MACKEREL FIRST Curtis Duet 6 11 Galliano
SECOND Seth Rodriguez 3 6 Houma
THIRD Lawrence Plaisance 3 6 Golden Meadow
MANGROVE SNAPPER FIRST Taylor Comeaux 11 12 Larose
SECOND Tony Worley 11 6 Cut Off
THIRD Chad Galliano 11 5 Galliano
TARPON FIRST No Entry      
SECOND No Entry      
THIRD No Entry      

Outstanding Shoreline Fisherman: Taylor Comeaux

INSIDE DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. HOMETOWN
BASS FIRST Jordan Ledet 3 2 Larose
SECOND jordan Ledet 2 3 Larose
THIRD Jordan Ledet 2 1 Larose
BREAM FIRST Norbert Bouzigard, Jr. 0 9 Golden Meadow
SECOND Norbert Bouzigard, Jr. 0 8 Golden Meadow
THIRD Norbert Bouzigard, Jr. 0 8 Golden Meadow
CROAKER FIRST Terry Favolaro 0 8 Baton Rouge
SECOND Harold Hellbach 0 4 Jefferson
THIRD Harold Hellbach 0 4 Jefferson
DRUM FIRST Richie Toups 36 4 Raceland
SECOND Seth Borne 29 14 Golden Meadow
THIRD Heidi Rupert 28 3 Cut Off
FLOUNDER FIRST Max Plaisance 2 9 Golden Meadow
SECOND Harold Hellbach 2 4 Jefferson
THIRD Ryan Bagala 1 10 Cut Off
GAFFTOPSAIL
(Saltwater Catfish)
FIRST Rodger Dodger 6 14 Larose
SECOND Roy Autin 6 12 Cut Off
THIRD Roy Autin 5 15 Cut Off
BULL REDFISH (over 27") FIRST Keith Hebert 32 13 Raceland
SECOND Bryan Thibodaux 31 15 Cut Off
THIRD Richie Toups 30 9 Raceland
RAT REDFISH (under 27") FIRST Kevin Terrebonne, Jr.     NEW RECORD! 8 14 Cut Off
SECOND Kelly L. Cheramie 7 12 Cut Off
THIRD Ryan Bagala 7 11 Cut Off
SHEEPSHEAD FIRST Kevin Terrebonne, Jr. 4 2 Cut Off
SECOND Rennie Carter 4 1 Baton Rouge
THIRD Kevin Terrebonne, Jr. 3 15 Cut Off
SPECKLED TROUT FIRST Eddie Callais 4 5 Galliano
SECOND Terrie St. Cyr 3 10 Lafayette
THIRD Bootsie Toups 3 5 Marrero
WHITE TROUT FIRST Curtis Bruce 1 7 Cut Off
SECOND Seth Barnes 0 15 Golden Meadow
THIRD Rhonda Angelette 0 14 Cut Off

Outstanding Inside Fisherman: Kevin Terrebonne, Jr.

CHILDREN'S DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. HOMETOWN
BASS FIRST Reece Toups 0 15 Cut Off
SECOND Koby Bruce 0 11 Galliano
THIRD Caden Bruce 0 9 Galliano
BREAM FIRST Koby Bruce 0 7 Galliano
SECOND Jack Gautreaux 0 6 Mathews
THIRD Jack Gautreaux 0 6 Mathews
CROAKER FIRST Triston Duet 0 4 Galliano
SECOND Paxton Thompson 0 3 Madison, MS
THIRD Paxton Thompson 0 3 Madison, MS
DRUM FIRST Jack Griffin 24 5 Cut Off
SECOND Noah Callais 22 9 Cut Off
THIRD Caroline Griffin 17 9 Cut Off
FLOUNDER FIRST Koby Bruce 0 10 Galliano
SECOND Curtis Duet 0 8 Galliano
THIRD No Entry      
GAFFTOPSAIL
(Saltwater Catfish)
FIRST Kooper Worley 2 6 Cut Off
SECOND Triston Duet 2 4 Galliano
THIRD Jude Bouzigard 1 14 Golden Meadow
RAT REDFISH (under 27") FIRST Beau Wanko 3 14 Raceland
SECOND Bailee Collins 2 10 Plaquemine
THIRD Kooper Worley 2 10 Cut Off
SHEEPSHEAD FIRST Heath Callais 4 2 Cut Off
SECOND Paxton Thompson 4 1 Madison, MS
THIRD Paxton Thompson 3 10 Madison, MS
SPECKLED TROUT FIRST Paxton Thompson 2 11 Madison, MS
SECOND Caldwell Carter 2 9 Baton Rouge
THIRD Lex Bouevalt 2 8 Austin, TX
WHITE TROUT FIRST Jack Gautreaux 0 10 Mathews
SECOND Jack Gautreaux 0 10 Mathews
THIRD Cody Maurer 0 9 Houma

Outstanding Fisherman: Paxton Thomas

Outstanding Fisherette: Bailee Collins

SPEARFISH DIVING DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT
LBS. OZ.
DIVING TEAM
BARRACUDA FIRST Rafe Antill 40 5 Hell Divers
SECOND Scott Cameron 37 7 Hell Divers
THIRD Abbie Donaldsonc 35 10 Get Em
COBIA
(Lemon Fish)
FIRST Troy Donaldson 50 3 Get Em
SECOND William Nash 48 9 March Tactical
THIRD William Nash 42 7 March Tactical
GROUPER FIRST Paul Cozic 25 12 Hell Divers
SECOND Wil Demuth 19 11 Hell Divers
THIRD Wil Demuth 18 9 Hell Divers
JACK CREVALLE FIRST Chase Donaldson 27 0 Get Em
SECOND Aaron Guidry 25 7 Hell Divers
THIRD Jimmy Richard 20 14 Hell Divers
SHEEPSHEAD FIRST Abbie Donaldson 6 2 Get Em
SECOND Rafe Antil 5 12 Hell Divers
THIRD Jimmy Richard 4 9 Hell Divers
MANGROVE SNAPPER FIRST Addie Donaldson 10 2 Get Em
SECOND Abbie Donaldson 9 14 Get Em
THIRD Chase Donaldson 9 12 Get Em
SPADEFISH FIRST Troy Donaldson 8 5 Get Em
SECOND Chase Donaldson 6 0 Get Em
THIRD Troy Donaldson 5 14 Get Em
MISCELLANEOUS
(excludes Tarpon & Billfish)
FIRST Chase Donaldson 25 10 Get Em
SECOND Chase Donaldson 20 0 Get Em
THIRD Abbie Donaldson 16 3 Get Em

King Spearfisher: Chase Donaldson

Outstanding Diving Team:  Get Em

KAYAK DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. HOMETOWN
COMBO STRINGER
(5 fish weighed in aggregate)
FIRST Maurice McKeon 25 12 Houma
SECOND Harold Hellbach 19 4 Jefferson
THIRD Robert Bush 18 2 Kenner

*Eligible Fish include Bass, Bream, Croaker, Drum, Flounder, Gafftopsail, Redfish (over 27"), Redfish (under 27"), Sheepshead, Speckled Trout, and White Trout.

BOW FISHING DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. HOMETOWN
COMBO STRINGER (5 fish weighed in aggregate) FIRST Leff Leyrer 65 5 Galliano
SECOND Scott Gremillion 27 6 Baton Rouge
THIRD Justin Gremillion 26 10 Baton Rouge

*Eligible Fish include Drum, Flounder, Gar, Redfish (over 27"), Redfish (under 27"), and Sheepshead.

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

Be the first to know what's happening at the Golden Meadow-Fourchon Tarpon Rodeo.

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

Be the first to know what's happening at the Golden Meadow-Fourchon Tarpon Rodeo.