Fourchon Tarpon Rodeo | Cart Shopping Cart 0

Fourchon Tarpon Rodeo Results 2016

Write something about your church here.

Next rodeo

2017 tarpon rodeo

July

6, 7, 8

  • days
  • hours
  • minutes
  • seconds

2016 RESULTS

BIG GAME DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT
LBS. OZ.
HOMETOWN
DOLPHIN
Sponsored By - Carlton & Associates Real Estate
FIRST Shealey Cheramie 22 3 Galliano
SECOND Steven Cheramie 19 10 Galliano
THIRD Reggie Ledet 14 9 Larose
YELLOW-FIN TUNA
Sponsored By - Blackhawk Datacom
FIRST Jonathan Lindley 107 2 Thibodaux
SECOND Zack Fillinich 102 0 Galliano
THIRD Mario Lefort 76 10 Cut Off
BLACKFIN TUNA
Sponsored By - Sea Support Ventures, LLC
FIRST J.B. Suffrige 29 4 Arkansas
SECOND William Bankston 27 5 Baton Rouge
THIRD Chuck Harrison 24 11 Walnut Grove, CA
WAHOO
Sponsored By - Edward Wisner Donation
FIRST Ross Sampey 21 5 Raceland
SECOND Coleman Fox 3 12 Baton Rouge
THIRD
TAG & RELEASE DIVISION
Sponsored By - Moran's Marina
FIRST "Chach" 500 pts   Golden Meadow
SECOND No Entry    
THIRD No Entry    

Outstanding Big Game Fisherman: Jonathan Lindley (Tie Breaker/Cumulative Weight)
Sponsored By - Dagate's Marine

SHORELINE DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS OZ. HOMETOWN
TARPON
Sponsored By - Louisiana CAT
FIRST Monique South 86 8 Grand Isle
SECOND John Cheramie 74 10 Grand Isle/td>
THIRD No Entry
BONITO
Sponsored By - La Tour
FIRST Anthony Picciola 21 3 Cut Off
SECOND Anthony Picciola 17 14 Cut Off
THIRD Anthony Picciola 15 12 Cut Off
COBIA
(Lemon Fish)
Sponsored By - GLPC Seat G John Melancon Jr.
FIRST Shane Marceaux 49 9 Hammond
SECOND Gary Gautreaux 43 11 Lockport
THIRD Britton Comeaux 39 2 Galliano
GROUPER
Sponsored By - John W. Stone Oil Distributor, LLC
FIRST Hunter Andras 104 3 Choupic
SECOND Ren Cheramie 8 10 Cut Off
THIRD No Entry
JACK CREVALLE
Sponsored By - Joe's Septic Contractors
FIRST Jerry Ordoyne 28 13 Thibodaux
SECOND Brett Orgeron 26 13 Galliano
THIRD Shawn Cheramie 26 12 Cut Off
KING MACKEREL
Sponsored By - Gwen Sellers, State Farm
FIRST Chuck Harrison 40 0 Walnut Grove, CA
SECOND Shawn Cheramie 35 7 Cut Off
THIRD Ren Cheramie 34 4 Cut Off
SPANISH MACKEREL
Sponsored By - Louisiana CAT
FIRST Tommy Bush 3 12 Kenner
SECOND Tommy Bush 3 4 Kenner
THIRD Matt Cheramie 3 3 Larose
MANGROVE SNAPPER
Sponsored By - Theriot, Duet & Theriot, Inc.
FIRST Britton Comeaux 11 0 Galliano
SECOND Britton Comeaux 10 3 Galliano
THIRD Anthony Picciola 10 0 Cut Off

Outstanding Shoreline Fisherman: Anthony Picciola 7 pts
Sponsored By - Stephanie Moore, State Farm

INSHORE DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. HOMETOWN
BLACK DRUM
Sponsored By - Renovations, Inc.
FIRST Sarah Richoux 38 2 Larose
SECOND Roy Autin 35 0 Cut Off
THIRD Rodger Dodger 32 13 Larose
FLOUNDER
Sponsored By - St. Vincent Seafood
FIRST Tonia Duet 3 5 Galliano
SECOND Tommy Bush 2 6 Kenner
THIRD Ryan Bagala 1 12 Cut Off
GAFFTOPSAIL
Sponsored By - H & A Seafood
(Saltwater Catfish)
FIRST Noah Collins 6 4 Cut Off
SECOND Roy Autin 6 4 Cut Off
THIRD Roy Autin 5 15 Cut Off
BULL REDFISH (over 27")
Sponsored By - Kris Gaudet Insurance & Financial Services
FIRST Rodger Dodger 35 9 Larose
SECOND Richie Toups 34 6 Raceland
THIRD Roy Autin 32 10 Cut Off
RAT REDFISH (under 27")
Sponsored By - Spots and Specks Charters
FIRST Ben Williams 8 2 Thibodaux
SECOND Ryan Bagala 8 0 Cut Off
THIRD Jennifer Sasser 7 8 Golden Meadow
REDFISH STRINGER
Sponsored By - Frank's Supermarket
FIRST Kalon Johnson 35 11 Thibodaux
SECOND Stan Becnel 33 11 Broussard
THIRD Samuel Simpson 30 7 Kenner
SHEEPSHEAD
Sponsored By - Total Waste Solutions
FIRST Darby Bourgeois 6 13 Matthews
SECOND Chase Chauvin 5 2
THIRD Seth Rodriguez 4 6 Pearland, TX
SPECKLED TROUT
Sponsored By - Angelette - Picciola, LLC
FIRST Rodney Pierce 4 8 Larose
SECOND Rennie Carter 4 0 Baton Rouge
THIRD Rennie Carter 3 12 Baton Rouge

Outstanding Inshore Fisherman: Roy Autin 6 pts
Sponsored By - State Farm - Alexis Ducorbier

KAYAK DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. HOMETOWN
CAJUN SLAM
Sponsored By - Lori LeBlanc, LLC
FIRST Kip Robichaux 9 8 Houma
SECOND Harold Hellbach 8 1 Jefferson
THIRD Chris Sasser 5 10 Golden Meadow
RAT REDFISH (Under 27")
Sponsored By - Ashley Barrios, State Farm
FIRST Kalon Johnson 7 14 Thibodaux
SECOND Kalon Johnson 7 7 Thibodaux
THIRD Kalon Johnson 7 3 Thibodaux
SPECKLED TROUT
Sponsored By - Renovations, Inc.
FIRST Chris Sasser 1 9 Golden Meadow
SECOND Davie Breaux 1 9 Cut Off
THIRD Davie Breaux 1 9 Cut Off
LEOPARD REDFISH
Sponsored By - Waguespack Oil
FIRST Chris Sasser 6 Spots   Golden Meadow
SECOND No Entry      
THIRD No Entry      

Outstanding Kayak Fisherman:  Chris Sasser 7 pts
Sponsored By - Quality Printing

SPEARFISHING DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. CLUB
BARRACUDA
Sponsored By - Joe's Septic Contractors
FIRST David Chaix 38 8 Hell Divers
SECOND Zack Fillinich 37 6 No Club Affiliation
THIRD Rustain Giardina 35 13 Sea Tigers
COBIA
Sponsored By - Nu-Lite
FIRST Justin Richard 47 9 No Club Affiliation
SECOND James Richard 47 7 Git 'Em
THIRD John Anders 43 11 No Club Affiliation
GROUPER
Sponsored By - Renovations, Inc.
FIRST Vincent Leblanc 24 13 Git 'Em
SECOND Ryan Saucier 19 10 Hell Divers
THIRD Troy Donaldson 19 6 Git 'Em
JACK CREVALLE
Sponsored By - Mitch's Feed & Seed
FIRST Troy Donaldson 33 2 Git 'Em
SECOND Troy Donaldson 28 9 Git 'Em
THIRD George Ansardi 28 3 Hell Divers
SHEEPSHEAD
Sponsored By - Senator Norby Chabert
FIRST George Ansardi 6 11 Hell Divers
SECOND Troy Donaldson 6 5 Git Em
THIRD Martha Spencer 5 13 Git 'Em
MANGROVE SNAPPER
Sponsored By - H & A Seafood
FIRST Chase Donaldson 10 8 Git 'Em
SECOND Vincent Leblanc 10 8 Git 'Em
THIRD Vincent Leblanc 10 0 Git 'Em
TRIGGERFISH
Sponsored By - Galliano Food Store
FIRST Ryan Saucier 6 9 Hell Divers
SECOND Chase Donaldson 3 1 Git 'Em
THIRD No Entry
MISCELLANEOUS
Sponsored By - Joe's Septic Contractors
(excludes Tarpon & Billfish)
FIRST Troy Donaldson 68 3 Git 'Em
SECOND Chase Donaldson 42 13 Git 'Em
THIRD David Chaix 31 12 Git 'Em

Outstanding Spearfisherman: Troy Donaldson 11 pts
Sponsored By - State Farm - Anna Jones

Outstanding Spearfishing Club:  Git 'Em 28 pts
Sponsored By - Git Em Dive Club

CHILDREN'S DIVISION
SPECIES PLACE ANGLER'S NAME WEIGHT LBS. OZ. HOMETOWN
BLACK DRUM
Sponsored By - Louisiana Sportsmen's Coalition
FIRST Ayden Gautreaux 29 1 Lockport
SECOND Aliza Callais 19 12 Golden Meadow
THIRD Ava Plaisance 18 12 Golden Meadow
FLOUNDER
Sponsored By - Capt John's Fin-Tastic Charters
FIRST Mason Bousegard 3 2 Cut Off
SECOND Ayden Authement 2 1 Luling
THIRD Blaze Gisclair 1 8 Galliano
GAFFTOPSAIL (Saltwater Catfish)
Sponsored By - La Tour
FIRST Holden Gisclair 6 8 Cut Off
SECOND Holden Gisclair 5 9 Cut Off
THIRD Aleya Callais 4 7 Galliano
RAT REDFISH (under 27")
Sponsored By - Restore or Retreat
FIRST Zack France 7 14 Cut Off
SECOND Lucy Kieffe 7 6 Thibodaux
THIRD Caldwell Carter 7 4 Baton Rouge
LEOPARD REDFISH
Sponsored By - Renovations, Inc.
FIRST Kason Gilbert 6 spots   Luling
SECOND Jacob Wilke 6 spots   Luling
THIRD Benjamin Bruce 4 spots   Cut Off
SHEEPSHEAD
Sponsored By - Joe's Septic Contractors
FIRST Haden Landry 4 5 Walker
SECOND Curtis Duet III 3 14 Galliano
THIRD Ava Plaisance 3 13 Golden Meadow
SPECKLED TROUT
Sponsored By - Paul's Insurance Services, LLC
FIRST Ali Plaisance 4 1 Golden Meadow
SECOND Mason Guidry 3 11 Larose
THIRD Ethan Robert 3 7 Cut Off

Outstanding Fisherman: Haden Gisclair 5 pts
Sponsored By - Duet Boats, LLC

Outstanding Fisherette: Ali Plaisance 3 pts
Sponsored By - Plaisance Dragline & Dredging

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

Be the first to know what's happening at the Golden Meadow-Fourchon Tarpon Rodeo.

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

Be the first to know what's happening at the Golden Meadow-Fourchon Tarpon Rodeo.